اخبار

طراحي و ساخت کيت هاي پزشکي در مقابله با چالش کرونا 815

سه شنبه 2 اردیبهشت 1399


ویروس کرونا در انسان باعث ایجاد عفونت و مشکلات تنفسی شدیدی می شود و متاسفانه با توجه به حالت پاندمی شدن آن تقریبا تمام کشور های جهان را درگیر نموده است . با توجه به ابعاد بزرگ درگیری ویروس در کشور از نظر سلامت و بهداشت عمومی جامعه و همچنین مشکلات جدی اقتصادی حال حاضر کشور (در شرایط تحریم)، حضور شرکت های دانش بنیان و فناور مرکز رشد سازمان پژوهشهای علمی صنعتی ایران توانسته است کمک شایانی به توانمندی کشور در جهت مقابله با این ویروس نماید.
 شرکت آریا مبنا تشخیص با مديريت مهندس نصيري تولید کننده فرآورده های تشخیصی IVD و تجهیزات پزشکی بیش از ده سال در زمینه کیت های تشخیصی از جمله الایزا سابقه تولید دارد. در شرایط اپیدمی بوجود آمده با تلاش بخش تحقیق و توسعه شرکت توانسته کیت تشخیص آنتی بادی IgG/IgM علیه ویروس SARS-COV-2 ، بر اساس روش تشخیص سریع را طراحی نماید.
این کیت برای تشخیص بر مبنای آنتی بادی بدن علیه ویروس کرونا (SARS-COV-2 Ab IgG/IgM) بصورت توامان طراحی شده است . با استفاده از این کیت تشخیص می توان از طریق وجود یا عدم وجود آنتی بادی علیه ویروس کرونا (Covid-19)نسبت به تشخیص بیماری اقدام نمود این کیت از نظر حساسیت و ویژگی دارای شرایط مشابه با نمونه های خارجی است این محصول از نظرمیزان حساسیت و اختصاصی بودن برای تشخیص یا نمونه های خارجی قابل رقابت می باشد .


مهندس نصیری اعلام داشت آلودگی ویروس کرونا به صورت سه مرحله در افراد اتفاق می افتد مرحله اول افرادی که دارای یک دوره کمون و بدون علامت هستند ،مرحله دوم دوره ای با علامت های خفیف که خود بیمار نمی تواند تشخیص دهد و مرحله سوم دوره ای که با علائم تنفسی شدید بیمار مواجه می شود. کلیه افراد آلوده این سه مرحله را طی نمی کنند و ممکن است عفونت تا مرحله اول و دوم پیشروی کند ولی در بدن تمام آن ها آنتی بادی تولید خواهد شد . با استفاده از این روش اگر چه نمی توان در مراحل اولیه تشخیص داد و لیکن می توان غربالگری مناسبی را انجام داد .
وی می گوید که در آینده نزدیک با کسب تائیدیه های لازم از وزارت بهداشت و آموزش پزشکی اقدام به عرضه محصول در بازار می نمایند.