اخبار

حضور فعال واحدهاي فناور مرکزرشد در مقابله با چالش کرونا 444

چهارشنبه 27 فروردین 1399


مرکز رشد واحدهای فناورسازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران در راستای رسالت خود در توسعه کسب و کار دانش‌بنیان، در مجموعه خود حدود 131 شرکت را مستقر کرده که در قالب شرکت‌های دانش بنیان و فناور مشغول فعالیت هستند. دکتر اردکانی رئیس مرکز در خصوص اقدامات این مجموعه در قبال شیوع بیماری کرونا گفت: در بحران به وجود آمده، 14 شرکت در زمینه تولید و ساخت محصولات فناورانه در مرکز رشد فعال می باشند.
وی تصریح کرد: خوشبختانه در مرکز رشد در زمینه پیشگیری شیوع بیماری کرونا، مواد ضد عفونی کننده ، محلول های آنتي باكتريال نانو، ماسك های سه لايه قابل شستشو، ماسک صنعتی ارتقاء یافته با نانوالیاف، ماسکهای ایمنی نانوییN95 و FFP2 ، در حال تولید می باشد که از دستاوردهای مهم مرکز رشد است.
همچنین در زمینه تست بیماری کرونا یکی از واحدهای فناور توانایی توليد كيت‌هاي تشخيصي به روش الايزا براي سنجش آنتي بادي عليه SARS-COV-2-Ab، SARS-COV-2-IgM و كيت رپيد SARS-COV-2-Abرا دارا می باشد که با استفاده از این تست می توان در زمان حدود 15 دقیقه از وجود و یا عدم وجود آنتی بادی علیه ویروس کرونا اطلاع حاصل نمود.
در مرکز رشد تعدادی شرکت اقدام به ساخت تجهیزات فناورانه جهت پیشگیری بیماری کرونا نظیر دستگاه قلم پلاسمایی ، دستگاه ضدعفونی کننده پلاسمایی، سیستم‌های هواساز، دستگاه تصفیه هوایی مبتنی بر فناوری پلاسماي سرد ، دستگاه ازن ژنراتور، دستگاه اكسيژن ساز، كاتاليست ازن نموده اند.در زمینه کالیبراسیون تب سنج غیر تماسی پزشکی که از اهمیت بالایی برخوردار است ، شرکت بهینه فرایند ازما اقدامات لازم را در این زمینه انجام داده و قادر می باشد که انواع تب سنج ها را با دقت ℃0.3 به طور رایگان کالیبره نماید .
شایان ذکر است تعدادی از شرکت های مستقر در مرکز اقدام به طراحی و ساخت، دستکش های نانویی یکبار مصرف نیتریل ضد باکتری و ویروس، گاگل ایمنی نانویی ، الكل 76 و 96 درصد و پارچه‌هاي سه لايه مناسب براي لباس كادردرمانی ،دستگاه ونتیلاتور ICU، گيت تردد فردي ضد عفوني كننده تمامي بدن، گيت ترددخودرويي ضدعفوني كننده که بسیاری از موارد در آینده نزدیک جهت مقابله با بیماری کرونا به بازار ارائه می گردد.