صنايع هوا فضاي فرناس

عمود پرواز بدون سرنشين ويژه تصوير برداري و نقشه برداري هوايي 19962

شرکت صنايع هوا فضاي فرناس، فعاليت خود را از سال 1378 به صورت نيمه دولتي و از سال 1384 به صورت خصوصي و ثبت شده در حوزه مهندسي هوا فضا، الکترونيک، مخابرات و قطعه‌سازي آغاز کرده است.
اين شرکت تاکنون خدمات، پروژه‌ها و محصولات فناوري بالايي را به صنايع مختلف دولتي، نيروهاي مسلح و مجموعه صنعتي و دانشگاهي کشور ارائه کرده است.
اين مجموعه صنعتي از پايه‌گذاران اتحاديه صنايع هوايي و فضايي ايران از سال 1386 تا سال 1388 بوده است و تاکنون نمايندگي کارگروه شرکت‌هاي توليد کننده هواپيماهاي بدون سرنشين و قطعه‌ سازان اين اتحاديه را برعهده داشته است.
گروه صنايع هوا فضاي فرناس ايران مشتمل بر کارخانجات مستقر در شهرک صنعتي نکا و پارک علمي و فناوري تهران به همراه کلوپ پرواز و باشگاه‌هاي هوانوردي و کاسپين هابي و مرکز خدمات هوايي وسايل پرنده بدون سرنشين است.
اين مجموعه با فعاليت در زمينه طراحي و توليد پرنده‌هاي بدون سرنشين نسل جديد، تاکنون بيش از 110 نفر از دانشجويان و فارغ التحصيلان دانشگاه‌هاي صنعتي شريف، اميرکبير، تهران، خواجه نصير طوسي و امام حسين (ع) با مرکزيت هوافضاي صنعتي شريف را جذب کرده است.
اين مجموعه به طراحي و ساخت چندين نمونه هواپيما، هلي کوپتر و پرنده‌هاي غير متعارف پرداخته که از آن جمله مي‌توان به اولين هواپيماي بدون سرنشين فوق سبک ايران با نام سبکبال داراي سه رکورد جهاني در سال 1382 و اولين هواپيماي بدون سرنشين خورشيدي قاره آسيا با نام عروج يک درسال 1383 اشاره کرد.

خدمات

صنايع هوافضاي فرناس علاوه بر توليد و ارائه محصول، مرکزي براي ارائه خدمات عکسبرداري، فيلمبرداري، نقشه‌برداري هوايي و همچنين اجاره پمپادها دارد که در اين مرکز به مشتريان خدمات متنوعي بدون اينکه با مسائل پروازي و فني درگير شوند، ارائه مي‌شود.

محصولات

محصولات صنايع هوافضاي فرناس وسايل پرنده بدون سرنشين سبک و نيمه سبک شامل هواپيما و هلي کوپتر، کوادروتور (عمود پرواز) و سيستم‌هاي جانبي آنها است که شامل سيستم‌هاي مخابراتي هوايي انتقال تصوير و اطلاعات، سيستم‌هاي راديو کنترل هدايت از راه دور، تجهيزات و ايستگاه‌هاي زميني کنترل و مانيتورينگ، سيستم‌هاي اپتيکي، سامانه خلبان خودکار و کنترل اتوماتيک به همراه دارند که عمدتا" توسط ارائه دهندگان طرح حاضر بوم‌ سازي شده و برخي از آنها در فضاي کارخانه توليد مي‌شود.
محصولات اين شرکت علاوه بر استفاده تفريحي به صورت خاص در نيروي انتظامي براي ديده‌باني و شناسايي هوايي، در حوزه عمراني براي نقش‌ برداري هوايي، در حوزه تست براي حمل محموله‌هاي خاص سبک، در حوزه زيست محيطي براي ديده‌باني از جنگل‌ها و مراتع، در حوزه انتظامي و گمرک براي بازرسي سواحل دريايي و... مورد استفاده قرار مي‌گيرند.
اين شرکت تاکنون پرنده‌هاي فراواني را توليد کرده است که از جمله پرنده عقاب سياه ( ويژه عمليات شناسايي)، عمود پرواز(بشقاب پرنده زحل با قابليت پرواز و تصويربرداري)، عروج (هواپيماي بدون سرنشين خورشيدي استراتژيک)، شاهين 8 (بالگرد بدون سرنشين ويژه شناسايي و پشتيباني هوايي)، شاهين يک ( بالگرد بدون سرنشين کم هزينه چند منظوره بنزيني) و همچنين طراحي و ساخت قطعات و سيستم‌هاي پيچيده و حساس هوايي، خلبان خودکار، ارسال تصوير و اطلاعات و... از ديگر توانمندي‌هاي اين شرکت است.